تبلیغات
بدنسازی - رابطه تغذیه و خستگی بدن

به نام خدا

بدنسازی
امروز   به وبلاگ  بدنسازی  خوش آمدید


¿رابطه تغذیه و خستگی بدن
چهارشنبه 5 مرداد 1384

رابطه تغذیه و خستگی بدن

همه افراد گاهی احساس خستگی می كنند و بعضی هر روز با آن درگیرند با شروع خستگی حتی آفتابی ترین خلق و خوها هم ابری می شوند.
خستگی از نوع روحی یا جسمی است. در بسیاری موارد یك پدیده طبیعی محسوب می گردد كه طی آن فعالیت بدن در انتهای روز كند شد و آماده خواب می شود یا بدن عضلاتی كه احتمالا در اثر یك جراحت ، بیش از حد كار كرده اند را حفاظت می كند.
اما بسیاری اوقات خستگی به صورت یك نیروی منفی در زندگی عمل می كند ، به طوری كه در بهترین حالت نوعی ناراحتی و در بدترین شرایط كاملا ناتوان كننده است.
خوشبختانه علیرغم عدم آگاهی كافی از آنچه پشت واژه خستگی پنهان است با تغییر برخی رژیم های غذایی می توان از درگیر شدن با این احساس جلوگیری كرد.
زیاد آب بنوشید:دهیدراسیون یكی از عوامل رایج ایجاد خستگی است. از دست دادن آب ، حجم خون را كاهش داده جریان خون به اندام های بدن را تقلیل می دهد و این امر موجب كند شدن عملكرد مغز می شود و شما با آن كنار می آیید بنابراین منتظر نمانید تا تشنه شوید ، روزانه حدود 8 لیوان آب بنوشید.
یکی از عوامل مهم افت بدنی در ورزش نا مناسب بودن تغذیه است


صبحانه بخورید:مغز یك اندام گرسنه است ، به طوری كه تا 30 درصد كالری روزانه را استفاده می كند.
یك صبحانه خوب برای پر كردن ذخیره انرژی لازم است در حالی كه طی ساعات اولیه روز بهنگام صبح رخوت و بی حالی را از بدن دور می نماید.
خوردن صبحانه مخصوصا برای كودكان كه متابولیسم بیشتر و طبیعتا ذخایر انرژی كمتری دارند حائز اهمیت است.حتما كربوهیدرات ها را در صبحانه بگنجانید.
تركیبی از پروتئین و كربوهیدرات ها را در غذای خود بگنجانید:به منظور جلوگیری از احساس سستی در ساعات بعدازظهر كربوهیدرات و پروتئین را با هم بهنگام ناهار صرف كنید.
پروتئین حاوی اسید آمینه تریتوفان است كه گیرنده سروتونین می باشد و این ماده نوروترنس میتوری است كه آرامش ایجاد می كند و در مقابله با خستگی روحی موثر است.
كربوهیدرات ها نیز مصرف تریتوفان مغز را افزایش می دهند.
همچنین غذاهای غنی از پروتئین حاوی تیروزین هستند كه گیرنده نوروترنس میتورهای دوپامین و نوراپی نفرین است و اینها موجب بهبود آگاهی ، هشیاری و توجه و انگیزش می شوند.
از نوشیدنی های حاوی كافئین استفاده كنید:این نوشیدنی ها یكی از بهترین راههای مقابله با خستگی هستند.
كافئین نه تنها باعث می شود احساس كنید انرژی بیشتری به دست آورده اید بلكه باعث افزایش هشیاری ، زمان واكنش و توانایی فكر كردن دقیق تر به مدت سه ساعت می شود.
كالری كافی دریافت كنید اما بیش از حد غذا نخورید: گرچه پرخوری خود یك مشكل جدی است و می تواند باعث ایجاد خستگی شود ، اگر شخص فعالی هستید یا رژیم غذایی سختی دارید ، ممكن است در طول روز كالری كافی دریافت نكنید.
نیاز هر كس متفاوت است. مراقب باشید نسبت به جنس ، تیپ بدنی و سطح فعالیت تان كالری كافی دریافت كنید.
به خصوص ورزشكاران باید مطمئن شوند كه به اندازه كافی پروتئین مصرف كنند اما دقت داشته باشید همه كالری مورد نیازتان را در یك یا دو وعده دریافت نكنید بلكه طی روز 5 یا 6 وعده غذای كم داشته باشید.
برای كمك به هضم معده پر خون را به شكم كشانده و از مغز دور می كند لذا احساس بی توجهی و كاهش هشیاری را بجای می گذارد.
غذاهای كمتر در وعده های بیشتر به ثبات سطح انسولین هم كمك می كند و از نوسان انرژی و تغییرات خلقی مربوط به نوسانات انسولین جلوگیری می نماید.
غذاهای غنی از آهن مصرف كنید:آهن به حمل اكسیژن توسط خون به اندام های بدن كمك می كند.
عدم بهره مندی از آهن كافی باعث می شود مغز عملكرد مناسبی نداشته باشد و در نتیجه سبب كاهش هوش و احساس خستگی می شود.
مردان معمولا با كاهش آهن مواجه نیستند اما در زنان كاهش این عنصر امری طبیعی است.
در صورتی كه مطمئن هستید آهن كافی دریافت نمی كنید با غذاهایی مانند گوشت قرمز ، جگر ، اسفناج و زردآلو این كمبود را جبران كنید.

نوشته شده در چهارشنبه 5 مرداد 1384 و ساعت 11:07 ق.ظ توسط : علیرضا
ویرایش شده در - و ساعت -