تبلیغات
بدنسازی - داروی جدید جلوگیری از تحلیل رفتن و آب شدن عضلات

به نام خدا

بدنسازی
امروز   به وبلاگ  بدنسازی  خوش آمدید


¿داروی جدید جلوگیری از تحلیل رفتن و آب شدن عضلات
جمعه 7 مرداد 1384

داروی جدید جلوگیری از تحلیل رفتن و آب شدن عضلات


كمبود پروتئین سبب تحلیل رفتن عضلات می‌گردد.
مبتلایان به بیماری تحلیل رفتن عضلات و ماهیچه‌ها بزودی به داروی تازه‌ای دسترسی پیدا خواهند كرد كه می‌تواند نظیر نوار زخم بندی آسیبهایی را كه به عضلات قلب آنان وارد می‌آید ترمیم و از بروز عوارض خطرناك قلبی در آنان جلوگیری كند.

از كار افتادن قلب، دومین عامل اصلی مرگ و میر در میان افرادی است كه به بیماری تحلیل رفتن عضلات از نوع دوچن ‪ Duchenne‬مبتلا هستند.
این نوع بیماری یكی از انواع نه‌گانه بیماری تحلیل رفتن عضلات است كه در انسان شایع است.
این بیماری نوعی عارضه وراثتی است نشانه‌های مختلفی دارد كه از آن جمله می‌توان به تضعیف تدریجی و از كار افتادن عضلات حركتی اشاره كرد اما عضلات قلب نیز در این بیماران می‌تواند از كار بیفتد و موجب مرگ آنان در دوره بین بیست سالگی تا سی سالگی شود.

عارضه تحلیل عضلات ناشی از كمبود نوعی پروتئین به نام دیستروفین است و به گفته جوزف متزگر از دانشگاه میشیگان به نظر می‌رسد كه فقدان این پروتئین موجب می‌شود عضلات توانایی اتساع و كشسانی خود را از دست بدهند.
در مورد عضلات قلب این امر می‌تواند موجب توقف فعالیت این عضو حیاتی شود. متزگر و همكارانش نمونه‌هایی از سلولهای عضلات قلب موشهای سالم را با سلولهای مشابه كه از قلب موشها گرفته شده و با روشهای ژنتیكی به گونه‌ای تولید شده‌بودند كه فاقد پروتئین دیستروفین باشند مورد مقایسه قرار دادند.

در هنگام كشیدن و متسع كردن این سلولها به میزان ‪ ۲۰‬درصد مشاهده شد كه سلولهای گروه دوم با تواتر بیشتری دچار پارگی می‌شوند. به گفته متزگر كه نتایج تحقیق خود و همكارانش را در نشریه علمی نیچر به چاپ رسانده، در هنگام كشیده شدن سلولهای غشای حافظ آنها پاره می‌شود و این امر موجب ورود یونهای كلسیم به درون سلول می‌شود.

یكی از كاركردهای یونهای كلسیم منقبض كردن و جمع كردن سلول است.
ورود مقادیر زیاد از این یونها به درون سلول موجب مچاله شدن از بین رفتن سلول می‌شود.
محققان در مرحله بعدی یك ماده شیمیایی موسوم به پولوكسامر ‪۱۸۸‬ ‪ ۱۸۸poloxamer‬را برای ترمیم سوراخهای روی غشا سلولها مورد استفاده قرار دادند. این داروی شیمیایی نظیر داستان معروف هانس كریستین اندرسن و كودك هلندی كه انگشتش را درون سوراخ سد كرد تا از نشت آب و ریزش سد جلوگیری كند عمل می‌كند.

پوششی كه این ماده بر روی غشا بوجود می‌آورد نظیر نوار زخم بندی پلاستیكی مانع ورود یونهای كلسیم می‌شود.
در آزمایشی كه بر روی موشهای فاقد پروتئین دیستروفین به انجام رسید به همه این موشها دارویی داده شد تا تپش قلب آنها را شدیدتر كند و بنابراین خطر پارگی سلولهای قلب را بالا ببرد.
همزمان به برخی از این موشها از داروی پولوكسامر ‪۱۸۸‬نیز داده شد. در این آزمایش مشاهده شد كه در هنگام تشدید فعالیت قلب، ‪۴۰‬درصد از موشهایی كه داروی پولوكسامر ‪۱۸۸‬به آنها خورانده نشده بود به علت از كار افتادن قلب از پای در آمدند در حالیكه گروهی كه از این دارو استفاده كرده بودند زنده ماندند.

به گفته دی وین تاونزند از همكاران متزگر تاثیر فوری و آنی داروی پولوكسامر ‪۱۸۸‬باعث تعجب همه تیم تحقیق شده است. از داروی پولوكسامر ‪۱۸۸‬در گذشته برای درمان بیماری كم خونی داسی شكل در دوز بسیار كم و برای دوره‌های كوتاه استفاده شده است در حالیكه بیماران مبتلا به عارضه تحلیل رفتن عضلات باید از داروی مناسبی برای همه عمر استفاده كنند.

به همین علت محققان هشدار داده‌اند كه دستیابی به فرمول مناسبی از این دارو كه مصرف آن برای بیماران بی‌خطر باشد نیاز به تحقیقات بیشتر دارد و در غیاب این پژوهشها نمی‌توان به مصرف خودسرانه این دارو پرداخت.
به نوشته نشریه نیچر متزگر و همكارانش درصددند این دارو را بر روی موشهایی كه به انواع دیگر بیماری تحلیل رفتن عضلات مبتلا هستند نیز آزمایش كنند.

نوشته شده در جمعه 7 مرداد 1384 و ساعت 12:07 ب.ظ توسط : علیرضا
ویرایش شده در - و ساعت -